21 ХИЉАДА СВИЊА ЕУТАНАЗИРАНО– ЗАБРИЊАВА НЕЗАИНТЕРЕСОВАНОСТ ПРОИЗВОЂАЧА
Састанак представника Градске управе на челу са градоначелником Љубишом Петровићем и пољопривредних произвођача, на коме је учествовао и Саша Лалић, помоћник Министра пољопривреде шумарства водопривреде одржан је данас. Овај састанак био је идеална прилика да се представницима Министарства и Градске управе поставе сва питања и разријеше недоумице које се тичу области пољопривреде, међутим одзив је био врло лош, прецизније речено, овом састанку су се одазвала 54 пољопривредна произвођача.
- Овај одзив је слика и прилика заинтересованости. Очекивао сам барем 313 домаћина, јер је у толико домаћинстава до сад потврђено присуство афричке куге код свиња. На друштвним мрежама видимо велику храброст, али се питам гдје су сви ти људи данас. Бројна питања која већ данима постављају и за интервентни откуп, и за цијене, и за печење, и за санитарно клање, и све оно што констатују на друштвеим мрежама, у коментарима могли су данас питати представника надлежне институције – Министарства. Овакав одзив даје утисак као да је све у најбљем реду, рекао је Петровић.
Народни посланик Славиша Марковић на састанку је упитао зашто је, у овако тешком тренутку, Аграрни фонд блокиран, а то је била прилика да се присутни подсјете да Скупштина града још увијек дужности није разријешила директора овог предузећа, против кога се води судски поступак – Златана Лазаревића. Због судске забране овом директору да извршава послове из своје дјелатности, на рачуну Фонда већ дужи временски период блокирана стоје и два милиона конвертибилних марака, која би итекако добро дошла Граду у борби против АКС, али и других недаћа које већ мјесецима муче семберске пољопривреднике.
Искуства других земаља у борби против афричке куге свиња су различита. У неким земљама се имунизација свиња вакцинацијом показала дјелимично успјешном, у зависности од серотипа вируса.
-Као љекар, наравно, подржавам медицински приступ у борби против сваке болести, па тако и афричке куге. Међутим, није мој посао да се бавим вакцином за свиње, док угледни доктори ветерине, на терену ваде крв свињама и раде сличне послове ветеринарских техничара, умјесто да се баве истраживањем вируса и лијека, али то је слика и прилика лошег вођења наше Републике. Заиста ми је непојмљиво да народ ћути и трпи док се сточни фонд Семберије урушава до темеља и подржао бих сваки вид грађанске непослушности и као и други незадовољни домаћини, сјео у трактор свог оца и довезао се на блокаду путева, како бисмо извршили притисак на надлежне органе да коначно предузму пријеко потребне радње – био је јасан Петровић.
Као закључак овог састанка, предложено је да буде организован састанак пољопривредника са министрима Кошарцем и Минићем и другим представницима надлежних институција, како би се сва питања од интереса за узгајиваче могла упутити на одговарајућу адресу.
Помоћник министра пољопривреде, није негирао тежину ситуације у којој се Семберија и Српска налазе.
- Влада је покушала да реагује што промптније. Мијењали смо правилнике доносили потребне закључке, исплатили смо три милиона марака за 159 захтјева и обезбиједили још два милиона за интервентно клање, како би се сачувао бар дио здраве стоке. Радна група ће неке приједлоге које има највјероватније преточити у правилнике и објавити у Службеном гласнику како би се ријешио и проблем прасади. Финансијску помоћ смо затражили и са нивоа БиХ и Парламентарне скупштине, а од Савеза општина и градова помоћ у виду сумирања штета локалних заједница, како од куге, тако и од невремена и других незгода које су задесиле пољопривреднике Српске. Ова пошаст прелази регионални оквир и претвара се у глобални проблем, али ми ћемо учинити све да зановимо сточни фонд свињогојства свињогојства – саопштио је Лалић.