Official web site of
The City of Bijeljina

ОЗНАКА ГЕОГРАФСКОГ ПОРИЈЕКЛА ЗА СЕМБЕРСКИ КУПУС



У Градској управе Града Бијељина уприличена је додјела Рјешења за заштиту ознаке географског поријекла за семберски купус Удружењу пољопривредних произвођача „Семберски купус“ који су на стицању овог документа предано радили протекле двије године.

Градоначелник Љубиша Петровић изразио је захвалност др Драгану Зарићу који је овом уручењу присуствовао у име Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, Шефу Одсјека Агенције за безбједност хране БиХ, а прије свих вриједним домаћинима - пољопривредним произвођачима из Удружења „Семберски купус“.
- Након двогодишњег залагања и интензивног рада градског Одјељења за пољопривреду у сарадњи са међународним партнерима из Међународне организације за пољопривреду (FAO) данас присуствујемо свечаној додјели сертификата о заштити географског поријекла семберског купуса, који је шеснаести производ у БиХ са таквим сертификатом. Следеће поглавље које се пред Градом отвара јесте заштита семберског купуса на подручју Европске Уније, што ће бити још један дуготрајан и мукотрпан процес, који ћемо поново заједничким снагама започети, а све с циљем лакшег пласмана и отварања нових тржишта за производ по коме је Бијељина већ деценијама препознатљива - рекао је Градоначелник Бијељине и најавио да Град планира увођење нових мјера аграрне политике у наредној години, које ће се тицати производње управо ове културе.
- Циљ нам је да унаприједимо производне, али и прерађивачке капацитете. Град Бијељина се поноси широким спектром привредних активности, од производње купуса до ремонта авионских турбина, због тога смо одлучни у намјери да истрајемо у оснаживању свих грана привреде, јер је управо привреда замајац развоја сваког друштва - закључио је Петровић.

​Семберски купус је сада заштићен по правилима и процедурама које важе и у ЕУ. Сљедећи корак, уколико то удружења пољопривредних произвођача препознају као потребно, је процес заштите ознаке географског поријекла семберског купуса и на тржишту ЕУ, што је важно, јер заштитом производа на овај начин дајемо им додатну вриједност, због чега они могу постићи вишу цијену реализације на страном тржишту.
- Требало је двије године да се испуне критеријуми који су прописани, будући да је Агенција за безбједност хране изнијела одређене приједлоге Савјету министара, које је потом донијело одређене подзаконске акте, гдје смо на идентичан начин дефинисали заштиту ознаке географског поријекла - рекао је Џемил Хајрић, директор Агенције за безбједност хране БиХ, додавши да су у процесу добијања овог сертификата учествовали Градска управа Града Бијељина, Удружење пољопривредних произвођача „Семберски купус“, Агенција за безбједност хране и Комисија за заштиту ознака коју формира Савјет министара, а коју, поред представника Агенције, чине и представници ентитетских министарстава пољопривреде, што гарантује заједничко синхронизовано дјеловање које је довело до успјешног завршетка процедуре добијања сертификата.