Најновије вести са портала / /rss.php category 19.03.2024T09:49:01T22:30:28 /images/grb.png OБРАЗАЦ ЗA ГОДИШЊУ ПРИЈАВУ РЕАЛИЗОВАНИХ СТРАНИХ УЛАГАЊА – ОБРАЗАЦ ДСУ-ГП /cir/vesti/6038._obrazac-za-godisnju-prijavu-realizovanih--stranih-ulaganja-–-obrazac-dsu-gp.html
]]>
/cir/vesti/6038._obrazac-za-godisnju-prijavu-realizovanih--stranih-ulaganja-–-obrazac-dsu-gp.html
Бијељина 18. марта бира најбоље спортисте /cir/vesti/6033._bijeljina-18-marta-bira-najbolje-sportiste.html У понедјељак, 18. марта 2024. године биће позната имена најуспјешнијих спортиста, клубова, спортских радника, педагога амбасадора и других најбољих у Граду Бијељина којима је спорт љубав или занимање.
Свечаност је заказана за 18.00 часова у Великој салу Центра за културу "Семберија". 

За наслов најбољих у 2023. години по категоријама су предложени:

НАЈПЕРСПЕКТИВНИЈИ МЛАДИ СПОРТИСТИ
Ема Ковач - АК „Атлетик“
Павле Капор – РК „Бијељина“
Анастасија Митровић – ТКД „Јопа“
Михаило Ранковић – Кик бокс клуб „Радник Интергај“
Вук Вуковић – АКК „Оптима моторспорт“,
Софија Ракић – СК „ТРБ“
Драгана Маринковић – ЖФК „Радник Бумеранг“
Јована Ђурић – ЏК „Пантер“
Мирко Шајин –ШК „Свети Георгије“
Миа Милица Вујић – КК „УНСУ“

НАЈБОЉИ СПОРТИСТА ИЗ РЕДА ОСОБА СА ИНВАЛИДИТЕТОМ
Ново Трифуновић

ДЕСЕТ НАЈБОЉИХ СПОРТИСТА
Дејана Марковић – ТКД „Сокол“
Ана Зекић – ЖОК „Радник“
Далибор Стојановић – ШК „Светозар Глигорић“
Вања Пејић – ЖРК „Радник“
Александар Пиргић – КК „Будућност БН“
Немања Пејчић – АКК “Оптима моторспорт“
Павле Вујновић – ЏК „Пантер“
Никола Дрљић – ОК „Радник“
Александар Новицки – КК „Шампиони“
Стефан Ракић – КМФ „Радник“

НАЈБОЉИ ПЕДАГОГ ФИЗИЧКОГ ВАСПИТАЊА
Ненад Милошевић

НАЈУСПЈЕШНИЈИ ТРЕНЕР
Владимир Ђокић

НАЈБОЉА ЖЕНСКА ЕКИПА
ЖРК „Радник“

НАЈБОЉА МУШКА ЕКИПА
ОК „Радник“

НАЈБОЉИ СПОРТСКИ РАДНИК 
Марко Бајић (КМФ „Радник“)

АМБАСАДОР СПОРТА ГРАДА БИЈЕЉИНА ЗА 2023.
Драгана Станковић (КК Полковице)
 
ПОСТХУМНО ПРИЗНАЊЕ ЗА ДОПРИНОС РАЗВОЈУ СПОРТА У БИЈЕЉИНИ
Драгиша Шарић, кошарка
Махмут Бркић, фудбал

ДОПРИНОС РАЗВОЈУ СПОРТА У БИЈЕЉИНИ
Миодраг Зарић
Перо Живковић.

Организатори - "Семберске новине" и Градска управа Града Бијељина позивају спортисте и љубитеље спорта да присуствују 47. избору спортисте године и подрже своје фаворите за наслов најбољих. 
]]>
/cir/vesti/6033._bijeljina-18-marta-bira-najbolje-sportiste.html
Цивилна заштита: усвојени планови заштите од пожара и земљотреса, укинута ванредна ситуација због афричке куге свиња /cir/vesti/6032._civilna-zastita-usvojeni-planovi-zastite-od-pozara-i-zemljotresa,-ukinuta-vanredna-situacija-zbog-africke-kuge-svinja.html

На сједници Градског штаба за ванредне ситуације одржаној дана 13. марта 2024. године усвојени су: Оперативни план заштите и спасавања од поплава у Граду Бијељина у 2024. години, Оперативни план активности у припреми и провођењу мјера заштите и спасавање од шумских и других пожара на отвореном простору у Граду Бијељина у 2024. години, Оперативног плана на спровођењу мјера заштите и спасавања од земљотреса за период 2024-2027. године, као и Одлука о престанку важења Одлуке о проглашењу ванредне ситуације на подручју Града Бијељина због појаве и ширења заразне болести Афричке куге свиња.
Акценат на провођењу превентивних мјера из Оперативних планова као и репресивније мјере за непоштовање Градских Одлука, по питању комуналног реда и паљења ватре на отвореном (стрњика, суве траве, односно приликом пољопривредних обрадивих површина).

]]>
/cir/vesti/6032._civilna-zastita-usvojeni-planovi-zastite-od-pozara-i-zemljotresa,-ukinuta-vanredna-situacija-zbog-africke-kuge-svinja.html
ПРЕДСТАВЉЕН ПРОЈЕКАТ „ШАНСА ЗА ИТ ПОЧЕТАК“ /cir/vesti/6031._predstavljen--projekat-„sansa-za-it-pocetak“.html  
У Градској управи је данас представљен пројекат „Шанса за ИТ почетак“, који има за циљ унапређење и усклађивање квалитета наставе средњег стручног и техничког образовања са потребама тржишта рада.
 
Пројекат „Шанса за ИТ почетак“ се проводи у склопу програма „Оквир за реализацију Циљева одрживог развоја као темељ за одржив и инклузиван раст у Босни и Херцеговини (SDG2BiH)” који финансира Влада Шведске и имплементира УНДП у партнерству са УНИЦЕФ-ом и UNWOMEN у БиХ, уз координацију Канцеларије резидентног координатора УН-а.

Циљ је да се покрене реализација пројеката који доприносе имплементацији Оквира за реализацију Циљева одрживог развоја БиХ и који доприносе реализацији принципа „Нико не смије бити искључен“.
 
Програм укључује осам јединица локалне самоуправе и три кантона у БиХ, који су одабрани као лидери у БиХ, када је ријеч о достизању одрживог развоја.
 
У име Града Бијељина, Одсјек за локални економски развој и европске интеграције, као координатор програма за Бијељину, аплицирао је са два пројекта за суфинансирање и оба су одобрена.
 
Говорећи о партнерском учешћу Техничке школе „Михајло Пупин“ у овом пројекту, директор Миленко Максимовић је истакао важност истог за ову образовну установу, јер ће наставни кадар, путем обука из области информационих технологија унаприједити своје знање, а исто пренијети ученицима.

 
- За нашу школу је веома  важно опремање рачунарских кабинета - 30 рачунара и 2 „паметне“ табле ће ученицима бити од велике користи, те допринијети унапређењу наставног плана и програма - рекао је Максимовић и подсјетио да до сада ученици нису имали практичну наставу из области информационих технологија код послодаваца, те да ће путем овог пројекта и уз сагласност Министарства просвјете и културе ученицима бити омогућена савремена практична настава код послодаваца.
 
Филип Божић из Кабинета Градоначелника је рекао да ће пројекат бити реализован путем партнерства са компанијом Elephant solutions и Техничком школом „Михајло Пупин“,  те да ће један од резултата бити опремање двије учионице, ИТ кабинета, у овој школи и омогућено обављање стручне праксе. Град Бијељина је за ову сврху издвојио више од 28.277,98 КМ, док је шведска влада издвојила  60.089,60 КМ.

- У времену великих транзиција и брзог развоја вјештачке интелигенције пројекти попут овога су од велике важности, како бисмо будуће стручњаке што боље припремили за тржиште рада - нагласио је Божић.
 
Шеф Одсјека за локални економски развој и европске интеграције, Анкица Тодоровић, је појаснила да је данас одржан први састанак пројектног тима који ради на реализацији пројекта „Шанса за ИТ почетак“ који ће бити реализован у склопу програма који финансира шведска влада, уз сарадњу са УНДП-ом и УНИЦЕФ-ом.
 
- Ријеч је о пројекту који ће унаприједити наставни процес на смијеровима на којима се школују будући ИТ стручњаци. Партнерсво је склопљено са Техничком школом „Михајло Пупин“ и ИТ компанијом Elephant solutions, а подразумијева бројне активности - модификација наставног плана и програма за информатичка занимања у сарадњи са приватним ИТ компанијама, у складу са потребама тржишта, јачање капацитета професора и ученика, унапређење услова за извођење ИТ практичне наставе у Техничкој школи путем савременог опремања два ИТ кабинета, организовање практичне наставе код послодаваца, а све у циљу адекватног одговора на захтјеве тржишта - казала је Тодоровић и додала да се нада да ће Бијељина бити примјер осталим локалним заједницама како треба унаприједити наставни процес.

 
]]>
/cir/vesti/6031._predstavljen--projekat-„sansa-za-it-pocetak“.html
ПРВО ПРИХВАТИЛИШТЕ ЗА ДЈЕЦУ ОД СЉЕДЕЋЕ ГОДИНЕ У БИЈЕЉИНИ /cir/vesti/6030._prvo-prihvatiliste-za-djecu-od-sljedece-godine-u-bijeljini.html
 
Градоначелник Љубиша Петровић данас je потписао Споразум о међусобним односима између Каритаса Швајцарске и Града Бијељина о изградњи Прихватилишта за дјецу у ризику, који ће Каритас финансијски подржати износом од 200.000 конвертибилних марака.
 
Градско Одјељење за друштвене дјелатности, прикупило је неопходну документацију за издавање грађевинске дозволе и израду главног пројекта приближне вриједности око 30.000 КМ и реализовало јавну набавку за прву фазу изградње Прихватилишта, након чега је потписан уговор вриједан 111.237,45 КМ са ПДВ-ом. У оквиру I фазе утрошено је 15.000 евра грант-средстава која је Град добио од Савјета Европе. У Прихватилишту ће бити мјеста за око двадесеторо дјеце, а ова установа ће имати кључну улогу у пружању подршке и заштите дјеци која су остала без одговарајућег родитељског старања или су изложена различитим облицима злостављања, занемаривања или напуштања, уз потребну медицинску и психолошку подршку, образовање, социјалну подршку те помоћ у проналажењу трајних рјешења за проблеме ове осјетљиве категорије становништва.
 
- Ово је резултат вишегодишњих напора Градске управе, Центра за социјални рад и других надлежних градских установа, Тужилаштва, Правосуђа, Удружења „Отахарин“ и других који су, још прије мог мандата, указивали на потребу постојања једне овакве социјалне установе за дјецу. Захвални смо нашем већ сталном партнеру - Каритасу Швајцарске, као и Савјету Европе и ово је нова шанса да заједно положимо испит из домена социјалне заштите. Прихватилиште ће бити потпуно уређена функционална цјелина, прилагођена 24-часовном боравку дјеце, са сталним обезбјеђењем, стручним лицима социјалне и медицинске струке и свим пратећим садржајима за социјализацију. Прва смо локална заједница са оваквим концептом социјалне заштите која ће омогућити да дјеца у ризику већ од краја сљедеће године буду заштићена од занемаривања, злостављања, просјачења и живота на улици. Заједничким снагама ћемо се изборити за уређеније и хуманије друштво и омогућити свој дјеци да уживају у срећном дјетињству - поручио је градоначелник Петровић, додајући да очекује да ће већ 2025. године Прихватилиште бити потпуно завршено и опремљен објекат, са унутрашњим и спољњим уређењем.
 
Укупна пројектована вриједност објекта је 750.000 KM, a Град је укупно у буџетима за 2023, 2024. и 2025. годину обезбиједио, односно, обезбиједиће укупно 500.000 КМ.
 
Приликом полагања камена темељца, Ана Гос из Каритаса Швајцарске рекла да јој је велика част и задовољство бити дио оваквог пројекта. 
 
- Мислим да је ово важно улагање у будућност, јер дјеца јесу будућност, а највише што ми можемо урадити је створити дјеци праведно друштво у које ће се они уклопити. Сматрам да је овај камен темељац нешто што никакви будући вјетрови промјена, ни политички, ни економски неће моћи преокренути на погрешну страну. Због тога смо срећни и захвални на сарадњу Граду Бијељина и НВО „Отахарин“, који је наш партнер на овом пројекту - истакла је Гос.
Омбудсман за дјецу, Јованка Вуковић, рекла је да ће прихватилиште дјеци у ризику омогућити једну врло корисну социјалну услугу.
 
- Управо дјеца која су принуђена да просјаче без одговарајућег родитељског старања и која су у сиромаштву, морају имати неки облик социјалног збрињавања да се не би нашла на улици и како би могли остварити сва права која им гарантује Конвенција Уједињених нација. Ипак, Прихватилиште не треба га гледати као чувалиште, већ као привремено рјешење трајања од три до шест мјесеци, односно до враћања дјетета у адекватно породично окружење - закључила је Вуковић.



 
]]>
/cir/vesti/6030._prvo-prihvatiliste-za-djecu-od-sljedece-godine-u-bijeljini.html
Класика на неочекиван начин вечерас у Бијељини /cir/vesti/6029._klasika-na-neocekivan-nacin-veceras-u-bijeljini.html

Бијељинска публика ће вечерас од 19 часова имати прилику да прати несвакидашњи наступ београдских умјетника који чине Трио "Барокада" - Соње Калајић (виолина, кастањете и ђамбе), Бојане Димковић (електрично чембало) и Дарка Карајића (лаута). 
- Ово је диван град у којем ћу наступати по други пут и драго ми је да се у Бијељини његује класична музика. Ја иначе свирам виолину и столарску тестеру, по чему сам јединствена у својој земљи и шире, као и кастањете и ђамбе. Преферирам романтичарску музику, а вечерашњи наступ је посебан, јер је и хуманитарног карактера, који нас подсјећа на праве вриједности живота. За музичара је сатисфакција кад зна да је неком помогао, јер новац и слава се потроше, али чињеница да сте нечији живот учинили бољим је нешто што вас испуњава до краја живота - рекла је Калајићева.

Трио “Барокада” ће након бројних концерата у другим градовима, у Бијељини извести и неколико нумера класичне музике којима ће дати још једну додатну ноту у наступу како би публици на што бољи начин приближили ову врсту музике. Концерт организује Удружење грађана "Музичко-едукативни центар Музикум" из Патковаче, под генералним покровитељством Града Бијељина.

Предсједница удружења Јелена Петковић, истакла је да је почаствована што се један овакав концерт организује у Бијељини.
-С обзиром на то да концерт има и хуманитарни карактер, моја сатисфакција је још већа, јер ће сав приход бити упућен Удружењу грађана "Сунцокрети" из Бијељине. Иначе, у новије вријеме у нашем граду има све више културних дешавања на пољу класичне музике, што ме посебно радује, а наша публика заслужује да у Бијељину долазе и наступају врсни музички умјетници - оцијенила је Петковић.

Покровитељ концерта је Град Бијељина, а градски менаџер Татјана Пантић је истакла да је овај мјесец посвећен класичној музици.
- Градска управа са задовољством подржава спој умјетности и хуманитарних акција, а с посебним задовољством желим да најавим наступ Трио “Барокада” који је састављен од врхунских београдских умјетника. Један од куриозитета овог концерта, свакако је свирање на тестери које је усавршила Соња Калајић, магистар виолине - најавила Татјана Пантић и додала да је улаз на концерт који се одржава у Центру за културу “Семберија” бесплатан, а за хуманитарне прилоге биће постављене кутије на улазу у салу.

]]>
/cir/vesti/6029._klasika-na-neocekivan-nacin-veceras-u-bijeljini.html
Заједничким снагама до запошљавања маргинализованих група /cir/vesti/6027._zajednickim-snagama-do-zaposljavanja-marginalizovanih-grupa.html

Кроз пројекат „Интегрални приступ ка социјалном укључивању“ четири особе из маргинализованих категорија друштва са подручја града Бијељина добиле су прилику за запoслење.
Послодавци - „Мега дрво“ Бијељина и „G&S Traders“ Бијељина запослили су по једну особу, а Градска организација Црвеног крста Бијељина запослила је двије особе.
Уговором о регулисању међусобних односа, Град Бијељина ће са швајцарским Каритасом суфинансирати дио трошкова запошљавања по једном раднику у износу од 14.400 КМ, тако што ће кориснику средстава у првој години уплатити износ од 9.600 КМ, а у другој години износ од 4.800 КМ.
Период трајања Уговора је двије године и то од 1. фебруара 2024. године до 1. фебруара 2026. године.
Уз представнике Града Бијељина и послодаваца, уговор су потписали представници швајцарског Каритаса и бијељинског „Отахарина“.
Пројекат се односи на подручје „Доходак и миграције“ која је дио „CACH“ стратегије за 2021-2025. годину и односи се на социјалну инклузију најугроженије популације, са посебним фокусом на Роме који су најмаргинализованији.

]]>
/cir/vesti/6027._zajednickim-snagama-do-zaposljavanja-marginalizovanih-grupa.html
ЈАВНИ КОНКУРС ЗА УТВРЂИВАЊЕ СТАТУСА И РАСПОДЈЕЛУ СРЕДСТАВА УДРУЖЕЊИМА ОД ЈАВНОГ ИНТЕРЕСА ЗА ГРАД БИЈЕЉИНУ /cir/vesti/6028._javni-konkurs-za-utvrdivanje-statusa-i-raspodjelu-sredstava-udruzenjima-od-javnog-interesa-za-grad-bijeljinu.html

На основу члана 59. Закона о локалној самоуправи („Службени гласник РС“, број: 97/16,  36/19 и 61/21), члана 71. Статута Града Бијељина („Службени гласник Града Бијељина“, број: 9/17), Одлуке о поступку за додјелу и престанак статуса и расподјелу средстава удружења од јавног интереса за Град Бијељину („Службени гласник Града Бијељина“, бр. 4/24), Градоначелник Града Бијељина р а с п и с у ј е:
 
ЈАВНИ КОНКУРС
ЗА УТВРЂИВАЊЕ СТАТУСА И РАСПОДЈЕЛУ СРЕДСТАВА УДРУЖЕЊИМА ОД
ЈАВНОГ ИНТЕРЕСА ЗА ГРАД БИЈЕЉИНУ
                                                        
 
I
Расписује се Јавни конкурс за утврђивање статуса и расподјелу средстава удружењима од јавног интереса за Град Бијељину у складу са Одлуком о поступку за додјелу и престанак статуса и расподјелу средстава удружења од јавног интереса за Град Бијељину („Службени гласник Града Бијељина“, бр. 4/24).                 
                     
II
Удружење може стећи статус удружења од јавног интереса за Град ако је његова дјелатност од интереса за Град и уколико његово дјеловање превазилази интересе његових чланова и намјењено је интересу јавности, односно неким њеним сегментима у сљедећим областима:
  1. Здравство,
  2. Наука,
  3. Социјална заштита,
  4. Заштита околине,
  5. Цивилно друштво,
  6. Људска права,
  7. Права мањина,
  8. Помоћ сиромашним и социјално угроженим лицима,
  9. Помоћ инвалидима, дјеци и старијим лицима,
  10. Толеранција,
  11. Култура,
  12. Аматерски спортови,
  13. Вјерске слободе,
  14. Помоћ жртвама елементарних непогода,
  15. Удружења потрошача и
  16. Друге области јавног интереса.
III
Подносилац пријаве подноси пријаву на Јавни конкурс путем прописаног обрасца.
 
Уз пријавни образац, обавезно се доставља:
  1. Рјешење о регистрацији, (овјерена копија)
  2. ЈИБ потврда о пореској регистрацији, (овјерена копија)
  3. Копија Статута удружења којим се доказује да се циљеви и програмско дјеловање удружења односе на област за коју је расписан јавни конкурс,
  4. Списак регистрованих и активних чланова удружења овјерен од стране овлаштеног лица удружења,
  5. Доказ о постојању техничких, материјалних и људских ресурса за остваривање циљева удружења, утврђених Статутом или другим актом удружења,
  6. Оригинал увјерење надлежног органа о измиреним порезима и доприносима за запослене (уколико има запослене),
  7. Програмски приједлог за годину дана (детаљно образложена структура буџета са структуром извора финансирања),
  8. Извјештај о раду за претходну годину, са финансијским извјештајем, усвојеним од стране надлежног органа удружења,
  9. Списак реализованих пројеката или активности из области у којој конкуришу за утврђивање статуса удружења од јавног интереса за Град,
  10. Доказ да удружење или овлаштено лице удружења није кажњено за дјело у вези са вршењем дјелатности удружења (кривично односно прекршајно),
  11. Доказ да се против удружења или одговорног лица удружења не води кривични односно прекршајни поступак за дјело у вези са вршењем дјелатности удружења,
  12. Доказ да удружење за свој рад и реализацију својих активности, поред средстава из буџета Града, обезбјеђује и финансијска средства из других извора финансирања.
 
Програмски приједлог којим удружење конкурише за додјелу статуса, подноси се на обрасцу које израђује Одјељење за друштвене дјелатности.
 
Непотпуне и неблаговремене пријаве се неће разматрати, односно исте ће бити одбачене.
 
IV
Критеријуми за утврђивање статуса удружења од јавног интереса су:
  1. Удружење дјелује и остварује своје циљеве на подручју Града, најмање 10  година прије објављивања јавног конкурса,
  2. Удружење окупља већи број чланова о којима води уредну евиденцију (најмање 50 чланова)
  3. Програм удружења је у складу са циљевима и дјелатношћу, уређених одредбама Статута удружења,
  4. Удружење у континуитету доприноси побољшањима у области у којој конкурише,
  5. Удружење својим активностима доприноси заштити и побољшању живота маргинализованих група (лица са инвалидитетом, старије особе, незапослени, националне мањине, жртве насиља, борци итд.)
  6. Остале добробити (заштита животне средине, промоција родне равноправности и једнаких могућности),
  7. Удружење својим активностима и пројектима пружа услуге становништву и на тај начин се препознаје као партнер Града и градских јавних установа у сервисирању одређених потреба грађана,
  8. Удружење за свој рад и реализацију својих активности, поред средстава из буџета Града, обезбјеђује средства и из других извора финансирања (домаћих или страних, донатора, спонзора),
  9. Удружење својим активностима и пројектима доприноси рализацији стратешких циљева Града утврђених стратешким докуметтима,
  10. Удружење посједује довољне стручне и управљачке капацитете,
  11. Удружење има развијене партнерске односе са сродним удружењима,
  12. Удружење својим активностима доприноси јачању улоге грађана у процесу доношења одлука на локалном нивоу и/или доприноси економском развоју Града и/или доприноси очувању традиције и културног насљеђа.
Критеријуми под редним бројем 1., 2. и 3. су елиминаторне природе.
  
V
Статус удружења од јавног интереса за Град утрвђује Скупштина Града Бијељина, на приједлог Градоначелника, који се даје по претходно прибављеном приједлогу Комисије за утврђивање статуса и расподјелу средстава удружењима од јавног интереса за Град, а по основу: историјског, културолошког, мултиетничког, територијалног и социјално – хуманитарног принципа.
 
VI
Јавни конкурс се објављује у „Службеном гласнику Града Бијељина“, на огласној табли Градске управе и на званичној интернет  страници Града Бијељина www.gradbijeljina.org.

Јавни конкурс остаје отворен најкасније 30 дана од дана објављивања у Службеном гласнику Града Бијељина.
 
Образац пријаве на јавни конкурс може се преузети у у пријемној канцеларији Градске управе Града Бијељина, Трг краља Петра I Карађорђевића број 1 или на адреси званичне интернет презентације Града Бијељина: www.gradbijeljina.org.
 
Пријаве на јавни оглас са потребном документацијом, у запечаћеној коверти предати у
писарницу Градске управе Града Бијељина или слати путем поште на адресу: 
 
Република Српска
Градска управа Града Бијељина
Трг Краља Петра Првог Карађорђевића број 1.
Комисија за утврђивање статуса удружења од општег интереса, са назнаком: НЕ ОТВАРАЈ!
 
НЕПОТПУНЕ И НЕБЛАГОВРЕМЕНЕ ПРИЈАВЕ СЕ НЕЋЕ РАЗМАТРАТИ!
 
                                                                                                                        
Број:    
Датум:                                                                                        
ГРАДОНАЧЕЛНИК
Љубиша Петровић

]]>
/cir/vesti/6028._javni-konkurs-za-utvrdivanje-statusa-i-raspodjelu-sredstava-udruzenjima-od-javnog-interesa-za-grad-bijeljinu.html
Одржана пројекција филма Гаравице /cir/vesti/6026._odrzana-projekcija-filma-garavice.html  
Пред бројном публиком синоћ је у Бијељини приказан документарни фимл „Гаравице“ о страдању Срба у Бихаћком срезу у Другом свјетском рату, али и о односу према жртвама након рата.
У име Града Бијељина прије пројекције обратио се савјетник градоначелника Радослав Остојић који је истакао да су Гаравице само једно од много масовних стратишта у НДХ и да је култура сјећања на геноцид над српским народом изузетно важна као вид поштовања наших предака убијених од стране злочиннаца, за национално достојанство, али и као опомена за наредне генерације да се не дозволи некакав сличан сценарио у будућности.
 
- Захвални смо аутору за ово документарно остварење, јер нам се чини да о нашим страдањима у Другом свјетском рату није упозната ни домаћа јавност, а камоли јавност у другим земљама, иако је по обиму и мржњи, страдање Срба у том рату можда и веће од страдања Јевреја у холокаусту. Али, из тог геноцида, као феникс настала је Република Српска - поручио је Остојић.
 
Аутор филма Драган Радовић је појаснио да су у филму о својим и судбинама својих породица говорили људи који су као дјеца преживјели масовне покоље. Снимање је трајао три године, а рад на филму је подразумијевао и тражење хиљада докумената у архивама некадашње Југославије и трагање за мјестима масакара.
 
- Поред филма, Фондација „Заборављени коријени“ је за објављивање приредила и роман „Корана ко рана“ о истој теми, аутора Драгана Гргића, који је 1961. био забрањен за објављивање. Нажалост, много свједока је у међувремену умрло и да је неко раније снимао филм, много више личних исповијести о страдањима би било сачувано - истакао је Радовић.

]]>
/cir/vesti/6026._odrzana-projekcija-filma-garavice.html
Пројекција филма "Гаравице" 10. марта /cir/vesti/6025._projekcija-filma-garavice-10-marta.html
Документарни филм „Гаравице“, о једном од највећих стратишта српског народа у Другом свјетском рату, биће приказан, у недјељу, 10. марта, у Центру за културу „Семберија“.

​Аутор филма Драган Радовић је филмом испричао трагичну причу о мучеништву Срба бихаћког среза, али и на другим масовним стратиштима тог дијела Крајине за вријеме трајања НДХ - у Цазину, Великој Кладуши, Босанској Крупи и Босанском Петровцу. Само у Гаравицама је на почетку рата убијено 12.000 српских цивила, међу којима су била и бројна дјеца.
Рад на филму је трајао три године, а Радовић је користио више од три хиљаде докумената (судске пресуде, саслушања, записници, извјештаји, прогласи) и живу ријеч 27 преживјелих свједока, од којих у филму говори њих петнаест. Аутор филма је такође оснивач и предсједник Фондације „Заборављени коријени“ која је и продуцент филма.

Пројекција је заказана за 19.00 часова, а улаз је слободан.

Организатор пројекције је Градска управа Града Бијељина.
]]>
/cir/vesti/6025._projekcija-filma-garavice-10-marta.html