Official web site of
The City of Bijeljina

ПАНЕЛ-ДИСКУСИЈA У БИЈЕЉИНИ: РУДНИКА НЕЋЕ БИТИ



Данас је у Бијељини одржана конференција на тему утицаја рударења литијума на животну средину која се састојала из два дијела - први дио је био резервисан за презентацију активности везаних за ову тему у протеклих годину дана, док је у другом дијелу дискутовано на тему да ли је Мајевици доста њених постојећих рудника и да ли уопште може парк природе да постоји поред рудника.

- Дискутоваћемо о томе колико су наше борбе са ове и оне стране Дрине исте, а колико различите. Очекујемо представнике Удружења „Не дамо Јадар“ из Лознице и госте из међународне еколошке организације који се против „Рио Тинта“ боре већ пет година. Надамо се да ћемо добити корисне смјернице како даље и у ком правцу ће борба ићи у наредном периоду. Послије избора нас очекује организовање грађанске иницијативе - потписивање петиције у свих пет локалних заједница подно Мајевице - Бијељини, Угљевику, Зворнику, Брчком и Лопарама - најавила је на почетку конференције Снежана Јагодић Вујић, предсједник Удружења „Еко Пут“.

Градоначелник Бијељине Љубиша Петровић био је један од учесника ове конференције и рекао да се Градска управа Града Бијељина увијек радо одазива позивима Еколошког удружења „Еко пут“, које је организовало и овај скуп. 

- Нећете копати! То је основна порука коју са овог скупа желимо да упутимо, а тога мора бити свјестан и министар Ђокић и комисија за концесије, Влада Српске и „ЦИК Предсједник Додик“. Народна Скупштина може доносити накарадне законе, али на Мајевици, нашој љепотици, ће их дочекати народ. Нама борба за здраву воду, ваздух и земљиште тек предстоји. У протеклим мјесецима видјели смо какве притиске глобалистичке компаније широм свијета врше на наша подручја како би остварили своје циљеве. Град Бијељина је добијао захтјеве за сагласност за вршење детаљних геолошких истраживања на подручју мјесне заједнице Суво Поље од бројних међународних компанија, али смо све и један такав захтјев одбили, јер не желимо да експлоатација литијума, нити сродних метала попут бора, никла или кобалта, за собом остави пустош. Приче о економском процвату краја су свакако без покрића, јер је опште познато да на свијету не постоји рударско мјесто које је богато - напротив! Било која прича о рудним рентама, такође, пада у воду, ако знамо да сав тај приход иде у државну касу и касније бива распоређен по нахођењу властодржаца. Сви водотокови са Мајевице сливају се кроз Семберију: Модран и Јања у Дрину, а Гњица и Лукавац у Саву, наводњавајући 50.000 хектара наше плодне равнице. Све то и сав живи свијет био би угрожен, а то не смијемо дозволити - био је јасан Градоначелник и изразио захвалност еколошким удружењима која стоје на челу борбе за очување животне средине.

Андријана Пекић, предсједник Удружења грађана „Чувари Мајевице“ упознала је присутне са чињеницом да је, према Просторном плану Републике Српске, предвиђено да Мајевица буде парк природе, јер посједује велика богатства, а ту се посебно мисли на њен биодиверзитет.
 
- Наше удружење се залаже или, боље речено, бори да сачува своју планину Мајевицу, а настојаћемо да тако буде и у будућности - истражићемо Мајевицу, евидентирати све биљне врсте и доказати да се на том терену налази биљно и животињско богатство употпуњено бројним изворима питке воде. Све набројано је довољан разлог да спријечимо отварање рудника који би уништио природу и нарушио здравље људи - закључила је Пекић.