Official web site of
The City of Bijeljina

НАСТАВЉА СЕ УСПЈЕШНО ПРОВОЂЕЊЕ ПРОЈЕКТА СТАРОСТ И ЗДРАВЉЕ


Фото: Гордана Перић Живановић

Представници Градске управе одржали су јуче састанак са представницима швајцарског Каритаса, Црвеног крста Швајцарске и Градске организације Црвеног крста Бијељина, с циљем сумирања досадашњих резулатата и утврђивања појединости везаних за наставак сарадње у оквиру пројекта „Старење и здравље“, који је успјешно имплементиран на територији Града Бијељина.

Уговор о провођењу овог пројекта три стране су потписале је крајем 2024. године, а реализацију пројекта подржала је Амбасада Швајцарске. Стране потписнице су се обавезале на заједнички рад на успостављању и јачању програма његе и помоћи у кући, као и промоције активног и здравог старења.

Швајцарски Црвени крст је изразио намјеру продужетка Уговора на додатна три мјесеца, након чега би услиједио почетак нове пројектне фазе, планиран за 1. август 2025. године.

Вршилац дужности начелника градског Одјељења за друштвене дјелатности Љубиша Станишић је изразио спремност Града Бијељина на наставак ове одличне сарање и у наредних неколико година.

- Уз сагласност градоначелника Љубише Петровића, сарадња ће бити настављена и у другој фази, која ће трајати до 2028. године. Ми смо били укључени у прву фазу овог пројекта и можемо потврдити да је одговарајући дио прве фазе пројекта успјешно завршен - рекао је Станишић.

Он је додао да, према подацима Градске организације Црвеног крста Бијељина, постоји велика потреба за његоватељима на подручју Града Бијељина, те да је, с тим у вези, постигнут договор да у наредном периоду Град Бијељина прузме финансирање услуга још два његоватеља која ће ићи на терен, јер постоји тзв. „листа чекања“, тј „листа потреба“ за услугама Црвеног крста.

Овај вид помоћи користе особе старије од 65 година које живе саме, хронични болесници или особе са инвалидитетом.

Подсјетивши да је у првој фази пројекта „Старење и здравље“ обавеза Града Бијељина била да обезбиједи 10% финансијских средстава  од укупног износа неопходног за овај пројекат, Станишић је рекао да ће, ако Пројекат буде настављен, Град преузимати све већи дио финансијских обавеза, док ће се страни донатори постепено повлачити.

Највећи дио финансијских средстава за овај пројекта обезбјеђује Влада Швајцарске, која издваја 80% средстава, Град Бијељина 10%, док корисници обезбјеђују преосталих 10%.

Захваљујући овим издвајањима, до сада је  успјешно одговорено на захтјеве наших најстаријих суграђана који имају реалну потребу за услугама његоватеља који долази на кућну адресу и обавља одговарајуће услуге на период од једног сата током дана.

Тренутно је овим услугама обухваћено само градско језгро, које покривају четири особе запослене у Градској организацији Црвеног крста, а у плану је да буду запослене још двије особе на истој радној позицији.