Zvanična internet prezentacija
Grad Bijeljina

NEOPHODNA ZAJEDNIČKA AKCIJA U BORBI PROTIV SLINAVKE I ŠAPA



Opasna bolest životinja slinavka i šap je pred našim vratima i samo zajedničkim i predanim radom, te koordinacijom svih nadležnih državnih, republičkih i lokalnih organa možemo spriječiti katastrofalne posljedice koje ova bolest može donijeti, poručeno je na sastanku koji je organizovao gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović na temu organizovanja i sprovođenja mjera za sprječavanje pojave ove bolesti na teritoriji Semberije.
 
Sastanku su prisustvovali predstavnici Ministarstva poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Kancelarije za veterinarstvo Bosne i Hercegovine, Veterinarskog instituta „Dr Vaso Butozan“, Uprave za indirektno oporezivanje BiH, Granične policije BiH, Policijske uprave Bijeljina, kao i predstavnici Udruženja poljoprivrednih proizvođača, mesoprerađivača i privatnog sektora u oblasti otkupa i prerade mlijeka sa područja Semberije.
 
Prema najnovijim informacijama, zvanično potvrđenim od Svjetske zdravstvene organizacije za zaštitu zdravlja životinja, u Zapadnoj Evropi je potvrđeno jedanaest žarišta slinavke i šapa - jedno u Njemačkoj, šest u Slovačkoj i četiri na teritoriji Mađarske.

Slinavka i šap je veoma zarazna bolest životinja od koje obolijevaju goveda, ovce, svinje i koze, odnosno, papkari.
 
Grad će prema riječima Ljubiše Petrovića, gradonačelnika Bijeljine, staviti na raspolaganje sve ljudske i materijalno-tehničke resurse, kako bi se spriječila pojava ove bolesti.
 
-Jedan od zaključaka sa sastanka je da će Grad uputiti zvaničan akt ka Kancelariji za veterinarstvo BiH, pod čijom nadležnošću se nalaze nadzor i kontrola svih namirnica biljnog i životinjskog porijekla na graničnim prelazima, u kojem ćemo navesti da Grad Bijeljina stavlja na raspolaganje ljudske resurse - pripadnike Civilne zaštite, te cisterne sa tehnički ispravnom vodom, kao i dezinfekciona sredstva na bazi hlora u svrhu dezinfekcije vozila koja ulaze na teritoriju BiH preko graničnih prelaza- Rača, Jamena i Pavlovića most. Od nadležnih očekujemo hitan odgovor da prihvataju podršku Grada Bijeljina, jer smo se uvjerili da dezbarijere postavljene na graničnim prelazima nisu u funkciji, a već u narednim danima očekuje se i pojačana frekvencija ljudi i vozila iz dijaspore zbog predstojećih praznika, te postoji dodatni rizik  da virus slinavke i šapa dođe u tom kretanju i cirkulaciji - izjavio je Petrović.
 
Sa sastanka je poručeno da prva mjera odbrane mora biti upravo na ulasku u zemlju.
 
Takođe, diskutovalo se i o mogućnosti uvođenja mjera zabrane uvoza mesa goveda, svinja, ovaca, koza i ostalih domaćih i divljih papkara iz zemalja u kojima postoji sumnja ili potvrda ove bolesti, kao što je to učinila Srbija u cilju zaštite domaćeg stočnog fonda.
 
-Iznio sam i prijedlog da poput Srbije uvedemo zabranu uvoza mesa i mesnih prerađevina sa teritorije zemalja gdje je registrovana slinavka i šap. Takvu odluku donosi Savjet ministara BiH, ali je na nama da predlažemo i takav vid mjera kako bi smo se zaštitili od ove pošasti. Bilo je podijeljenih mišljenja o ovoj mjeri, jer smo nažalost uvozno zavisna zemlja, a čuli smo i mišljenja da bi ta mjera dovela do izrazito visokih cijena mesa u trgovinama. Moj lični stav je da bi nas mjera privremene zabrane uvoza ipak koštala mnogo manje u poređenju sa katastrofom koja bi nas zadesila ako bi slinavka i šap ušla na teritoriju BiH- ocijenio je Petrović.
 
Pored toga, neophodno je vršiti kontrolu kretanja vozila i životinja, te pojačan nadzor nad uvozom namirnica životinjskog i biljnog porijekla od strane nadležnih veterinarskih inspektora BiH. Grad Bijeljina će ponuditi i stručnu pomoć lokalne veterinarske inspekcije susjednim opštinama.
 
-Mi ćemo pratiti odluke i preporuke nadležnih organa i Republičkog kriznog centra, a razmotrićemo i mogućnost nabavke specijalizovanog vozila za prevoz uginule i eutanazirane stoke. Na zahtjev Ministarstva poljoprivrede dostavili smo i spisak parcela za sanitarni ukop, a koje su u vlasništvu Grada i Republike Srpske- rekao je Petrović.
 
S obzirom na to da slinavka i šap predstavljaju jednu od najtežih i najzaraznijih bolesti kod papkara u svijetu, neophodna je saradnja svih nadležnih organa, kako bi  se moglo preventivno djelovati. Farmeri su dužni da pažljivo prate zdravstveno stanje životinja i strogo se pridržavaju svih biosigurnosnih mjera, ne dozvole kontakt osobama koje im dolaze u posjetu sa životinjama, a u slučaju pojave simptoma obavezni su da hitno obavjeste nadležnog doktora veterinarske medicine, istaknuto je na ovom sastanku.