Zvanična internet prezentacija
Grad Bijeljina

33 GODINE KASNIJE TUZLANSKA KOLONA JE I DALjE ZLOČIN BEZ KAZNE
 


Foto: Gordana Perić Živanović


Mirnom šetnjom, služenjem parastosa i polaganjem cvijeća, na Brčanskoj malti u Tuzli danas je obilježena 33. godišnjica od stradanja vojnika Jugoslovenske narodne armije prilikom, prethodno dogovorenog, mirnog povlačenja iz Tuzle.
U masakru 15. maja 1992. godine na licu mjesta stradao je 51 vojnik, dok su tri podlegla povredama nekoliko dana kasnije, a 78 lica iz Kolone je teže ili lakše ranjeno.
Gradonačelnik Ljubiša Petrović je rekao da je današnje okupljanje izraz želje za molitvom za stradale, ali i upućivanjem poruke svima da srpski narod pamti masakr na Brčanskoj malti.
- Ovo mjesto je velika opomena svima koji žive u BiH da se stradanje poput Tuzlanske kolone više nikada i nikome ne dogodi - istakao je Petrović i podsjetio da je to još jedan zločin bez kazne, jer pravosudni organi ćute.
On je naglasio da je za sadašnje, ali i buduće generacije važno da Tuzlansku kolonu otrgnu od zaborava, a mlade naraštaje treba učiti kako da postanu dobri ljudi koji će poštovati druge, bez obzira na nacionalnu, vjersku ili neku drugu pripadnost.
Ponavljajući da počinioci zločina nad Tuzlanskom kolonom do sada nisu kažnjeni, predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić je rekao da nadležni sudovi ćute, jer za srpske žrtve, očito, pravde nema, a da u BiH, osim tri naroda, postoje i tri istine i tri verzije istorije.
Naglašavajući obavezu institucija Republike Srpske da njeguju kulturu pamćenja, ali i obavezu pojedinaca da se sjećaju i nikad ne zaborave ono što se u Tuzli desilo 15. maja 1992. godine, v.d. direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić je podsjetio na, nažalost, dugačak niz zločina tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata za koje niko nije odgovarao do sada.
- Bistrik, Veliki park, Skenderija, Dobrovoljačka, Brčanska malta - obrazac je isti, na svim ovim mjestima ubijeni su nedužni vojnici JNA. Za ove zločine niko nije odgovarao do danas, ali to ne znači da se zločin nije desio - kazao je Nuždić.
Apelujući na nadležne pravosudne organe da konačno procesuiraju odgovorne za masakr nad Tuzlanskom kolonom, Slavko Novaković, kao jedan od njenih preživjelih učesnika, je izrazio ogorčenost što institucije BiH do danas nisu dopustile postavljanje spomen obilježja na mjestu stradanja vojnika JNA.
Na pitanje postavljanja odgovarajućeg obilježja u znak sjećanja na stradale u Koloni osvrnula se i predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske Isidora Graorac, koja je tom prilikom pojasnila da je nevladina organizacija na čijem je čelu, sada već davne, 2012. godine podnijela zahtjev za postavljanje spomen-ploče, ali da ni iz Tuzle, ni iz Sarajeva nije stigla potrebna dozvola.
- Živimo u BiH takvoj kakva jeste i, nažalost, pitanje je da li ćemo imati priliku da tako nešto i uradimo, a ako i uradimo, pitanje je koliko će spomen-ploča opstati, obzirom na kulturu življenja koja je zastupljena u našem društvu.
Nakon posjete mjestu zločina u Tuzli, na gradskom groblju u Pučilama, kod spomen-kosturnice posvećene stradalim učesnicima Kolone, služen je parastos i položeni su vijenci i cvijeće.